lut 13 2017

Kozłek lekarski - informacje podstawowe


Komentarze: 0

Kozłek lekarski (zwany inaczej walerianą) to roślina o białych kwiatach, która występuje głównie na wilgotnych terenach bogatych w zarośla. Istnieje kilka odmian tego zioła, jednak najbardziej rozpowszechniony jest kozłek szerokolistny, który kwitnie w okresie letnim. Kozłek znany jest z dosyć specyficznego i nieprzyjemnego zapachu, jednak jego niewątpliwe właściwości lecznicze sprawiają, iż znajduje szerokie zastosowanie w medycynie i ziołolecznictwie. Najwięcej substancji aktywnych zawiera korzeń i kłącze rośliny, które powinny być zebrane jeszcze przed okresem kwitnienia lub dopiero w porze jesiennej.

Substancje aktywne odpowiedzialne za właściwości zdrowotne kozłka lekarskiego to przede wszystkim waltraty, alkaloidy, irydoidy, terpeny, olejki eteryczne oraz kwasy organiczne. Jednak należy podkreślić, iż siła działania tych substancji jest uzależniona od wariantu preparatu z kozłka (czy jest sporządzany na bazie wody czy też alkoholu) oraz sposobu suszenia (temperatura powyżej 35 stopni Celsjusza sprawia, iż większość składników traci swoje właściwości zdrowotne).

Kozłek lekarski - ze względu na obecność walepotriatów - wykazuje przede wszystkim działanie uspokajające. W związku z tym jest zalecany osobom borykającym się z napięciem nerwowym i bezsennością. Dodatkowo posiada działanie rozkurczające, dzięki czemu może przynieść ulgę w dolegliwościach żołądkowych i bolesnym miesiączkowaniu.


Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz